Informacje
Orlęta Rudawa
32-064
Rudawa
Małopolskie
-
Brak dodanych stron internetowych.
LKS ORLĘTA - to jeden z najstarszych wiejskich klubów sportowych w kraju. Pierwsze wzmianki o piłce w Rudawie Pochodzą jeszcze sprzed II wojny światowej. Aczkolwiek nie zachowały się odpowiednie dokumenty, z relacji najstarszych mieszkańców wynika, iż grano tu w piłkę już pod szyldem ORLĄT w roku 1938. Nikt wtedy nie myślał jeszcze o rejestracji w odpowiednich strukturach sportowych. Boisko wyznaczono wówczas przy rzece Rudawie a następnie w miejscu gdzie dziś znajdują się Kopalnie Odkrywkowe Surowców Drogowych "Lafarge". Już wtedy było to boisko pełno wymiarowe, z profesjonalnymi bramkami, co było rzadkością w przedwojennej Polsce. Obecny stadion sportowy powstał w roku 1957. Niestety nikt nie pamięta pierwszego meczu, a tym bardziej wyniku; w ustnych przekazach funkcjonuje jedynie opinia, że grali bardzo dobrze zapowiadający się zawodnicy i gdyby nie wojna, głośno było by o nich nie tylko w lokalnej społeczności.
Klub jako organizacyjna jednostka sportowa zarejestrowany został w w roku 1945, kilka miesięcy po wojnie, a jego pierwszym prezesem został Marian Gleń. Następnie prezesował Orlętom Marian Bigaj, który był jednocześnie jednym z zawodników. Ikoną klubu jest na pewno Szczepan Przepiórka, który był prezesem ORLĄT przez blisko 30 lat. Z nim związane są najlepsze wyniki sportowe; warto wspomnieć, że ORLĘTA przez kilka sezonów grały w A klasie, stukając do bram trzeciej - wówczas ligi.
Do dziś w pamięci zostaje najlepszy w historii klubu mecz o Puchar Polski z wiceliderem wówczas II Ligi Victorią Jaworzno, wygrany przez zawodników z Rudawy 1:0. W roku 1956 klub zawiesił na cały rok swoją działalność i wtedy zawodnicy z Rudawy grali w Świcie Krzeszowice i Stali Zabierzów. Po roku wrócili do swojego macierzystego klubu.
Kolejni Prezesi to: Zbigniew Zwoliński, Zbigniew Koźbiał i obecnie - Tomasz Kasprzyk. Z klubem z Rudawy związane są nazwiska znane szeroko w świecie sportu a także w innych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, jak choćby: rodzina Wiśniewskich - Antoni, Kazimierz, Stanisław, Leszek (grał w Górniku Zabrze), Tadeusz, Adam, Grzegorz; Jerzy Kurek (później Hutnik Trzebinia, Unika Oświęcim), Jan i Adam Nawałkowie, Adam Głogowski (później Pafawag Wrocław), Zbigniew Zwoliński (później Cracovia), Witold Ślusarski - dziennikarz, wydawca i scenarzysta (był przez pewien czas kapitanem piłkarskiej reprezentacji dziennikarzy).
Z klubem związani byli też znani trenerzy, m.in. Stanisław Puchacz - b. piłkarz Pogoni Lwów, Wincenty Wcisło, Piotr Jawień i Andrzej Iwan. Obecnie Drużynę trenuje Józef Molik